Internet składa się z wielu połączonych, samodzielnie administrowanych sieci komputerowych. Dane między sieciami przesyłane są za pomocą sieci szkieletowych.
W sieci pracują dwa typy komputerów, zwane serwerami i klientami.
- Serwer to komputer, który udostępnia innym komputerom w sieci swoje zasoby (np. rozkład jazdy pociągów, z którego korzystają użytkownicy komputerów).
- Klient to komputer, który korzysta z zasobów serwerów (np. komputer domowy, który łączy się z serwisami informacyjnymi).
Geneza Internetu
Na początku lat 60. ubiegłego wieku amerykańska firma RAND Corporation prowadziła badania nad możliwością dowodzenia i łączności w warunkach wojny nuklearnej. Na podstawie jej raportów podjęto badania nad skonstruowaniem sieci komputerowej mogącej funkcjonować pomimo zniszczenia jej części w wyniku ataku atomowego.
ARPA-net
Efektem badań było powstanie prototypowej sieci ARPA-net. Charakteryzowały ją:
- pakietowy system przesyłania danych (informacja dzielona jest na małe porcje, z których każda przesyłana jest niezależnie, różnymi drogami, a po dotarciu na miejsce składana w całość),
- równorzędne traktowanie komputerów w sieci (nie istnieje centrum, którego uszkodzenie niszczyłoby całą sieć).
Pierwsze prototypowe fragmenty sieci powstały w latach 1966-1967. W 1968 roku połączono cztery amerykańskie centra akademickie.
Mimo upływu wielu lat zasady działania sieci Internet pozostają niezmienione. Stosowane są tylko coraz nowsze i szybsze urządzenia. Nie ma organizacji, która kontrolowałaby Internet. Rozwija się on spontanicznie. Jedynie każda podsieć, wchodząca w skład sieci Internet, ma swoich administratorów.
Rozmiary Internetu
W 1991 roku do Internetu przyłączonych było ponad 5000 sieci. Grupowały one około 700 tysięcy komputerów. Korzystało z nich około 4 miliony użytkowników. 10 lat później (na początku XXI wieku) dostęp do sieci Internet miało już ponad 300 mln ludzi.
Obecnie z Internetu korzysta ponad 5 miliardów osób.